Deklaracja dostępności

Uczniowie klasy I i II w Niedzicy

Dnia 17 maja 2022 r. pierwszo- i drugoklasiści udali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Niedzicy, w której znajduje się piękny zamek "Dunajec".

Zwiedzając go, uczniowie poznawali jego dzieje oraz dzieje rodów władających zamkiem, smutną legendę o Brunhildzie i Bogusławie, których duchy do dziś krążą nocą po zamku, a z tarasów widokowych podziwiali wspaniałe widoki na Tatry, Gorce i Pieniny.

Oczekując na wejście do zamku, nasi mali turyści mogli zaobserwować krążące wokół baszt jerzyki - jedne z najszybszych ptasich lotników, ale niestety coraz rzadziej już występujące.

Po trudach zwiedzania był czas na małe co nieco, zakup pamiątek oraz spacer koroną zapory. Niestety nie udało nam się jej zwiedzić, gdyż jest jeszcze nieczynna.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy w Krościenku galerię pana Tadeusza Olesia, byłego paracownika Pienińskiego Parku Narodowego, który zgromadził wiele zwierząt żyjących na terenie Polski oraz zwierząt egzotycznych. Obecnie pan Tadeusz Oleś jest już na emaryturze, ale nadal wspomaga park, hodując bardzo rzadkiego motyla Niepyllaka Apollo, którego po przepoczwarzeniu się wypuści na piękne pienińskie łąki. 

Z galerii pana Olesia udaliśmy się do siedziby Pieńskiego Parku Narodowego, w której zwiedziliśmy kolejną wystawę przyrodniczą. Poznaliśmy florę i faunę Pienin, w tym sosnę z Sokolicy w formacie 3D, co bardzo podobało się uczniom, oraz obejrzeliśmy film pt. "Na skrzydłach motyla".

Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

A.M., R.K.