Deklaracja dostępności

Uczymy, jak zdrowo się odżywiać

Nasza szkoła, już od kilku lat, uczestniczy w "Programie dla szkół", mającym na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. W tym roku projektem objęci są uczniowie klas I-V.

Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym, takie jak:

  • Warsztaty kulinarne. Zorganizowano je dla uczniów kl.I-III. Uczniowie sporządzali koktajle i szaszłyki owocowe.
  • Wspólne spożywanie drugiego śniadania. W I pólroczu działanie to obejmowało wszystkie klasy, a w II pólroczu - klasy I-III.
  • Zakładanie ogródków. Wiosną, uczniwie klas młodszych prowadzą na parapecie hodowle różnych warzyw i ziół.
  • Wycieczki tematyczne.
  • Lekcje propagujące zasady zdrowego odżywiania. Dzięki nim uczniowie poszerzają wiedzę na temat pochodzenia warzyw, owoców i produktów mlecznych; poznają, co jest dobre dla ich organizmu, a co należy wyeliminować z codziennej diety; uczą się zdrowo żyć.

Ważną rolę w realizacji programu odgrywają rodzice, bo tylko spójne działania szkoły i rodziny przynoszą pożądane efekty. Rodzice poprzez przygotowanie swoim dzieciom pełnowartościowego, drugiego śniadania, wzbogaconego owocami, warzywami, jogurtem, czy orzecham (a nie słodyczami), uczą dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

Program jest koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu krajowego.

A.M.