Deklaracja dostępności

Lekcje o Arktyce

Jedna z lekcji dotyczyła diety zimowników, czyli osób, które pracują przez cały rok w stacji polarnej. Trzecioklasiści usłyszeli między innymi, gdzie polarnicy robią zakupy, jak przechowują żywność, czego im najbardziej brakuje, na co nie mogą już  patrzeć, a co smakuje im zupełnie inaczej, niż do tego przywykli.

Kolejna lekcja nosiła tytuł „Ludzie Arktyki” i podczas jej trwania uczniowie poznali kraje należące do tej części świata oraz ludy tam zamieszkujące. Dowiedzieli się, czy w Arktyce są miasta, czym zajmują się ludzie, czy uprawiają rolę, gdzie pracują i z czego żyją.

Na ostatniej z tego cyklu lekcji uczniowie zgłębiali wiedzę o wodach Arktyki. Uzyskali odpowiedź na następujące pytania: dlaczego woda w Arktyce jest ważna? dlaczego rejony polarne są pustynią? jak woda krąży w przyrodzie i jakie są jej stany skupienia? czy wody arktyczne mają wpływ na pogodę w Polsce?

Lekcje cieszą się dużym zainteresowaniem różnych szkół.  Z niecierpliwością czekamy na kolejne.  Mamy nadzieję, że przyczynią się one nie tylko do pogłębienia wiedzy uczniów, ale wpłyną też na rozwój zainteresowań przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi. A może… któryś trzecioklasista w przyszłości zostanie polarnikiem i będzie badał tamtejsze rejony, a później opowiadał kolejnym pokoleniom uczniów o tej fascynującej, ale mało znanej nam krainie?