Deklaracja dostępności

Wycieczka do Bóbrki i Krosna

W dniu 08 czerwca 2022 r. uczniowie kl. IV, V, VI, VII i VIII wyjechali na wycieczkę do Bóbrki i Krosna.

W Bóbrce zwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza.

Po przyjeździe na miejsce w towarzystwie przewodnika przeszli ścieżką edukacyjną, podczas której mogli zapoznać się z informacją, w jakim celu wydobywamy ropę naftową, zobaczyć kopanki „Franek”, „Janina”, warsztat mechaniczny, obelisk upamiętniający założenie kopalni w 1872 roku oraz pomnik Ignacego Łukasiewicza. Następnie zwiedzili tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 r., w którym obejrzeli ekspozycję apteczną, pracownię i dzięki multimedialnej  prezentacji  mieli możliwość choć na krótką chwilę przenieść się w czasy XIX wieku. W budynku zobaczyli również ekspozycję geologiczną, fotografie i pamiątki dotyczące Ignacego Łukasiewicza oraz kolekcję lamp naftowych.

Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, które jest  jedynym obiektem w Polsce prezentującym świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nimi tajniki produkcji szkła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum znaleźli się przy rozgrzanym  piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogli obserwować,  z czego i jak powstaje szkło. Następnie czekały na wszystkich zajęcia, gdzie każdy miał okazję namalować na szkle piękne, kolorowe obrazki. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki ze szklanej surówki.

Później  uczniowie odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film, prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.

Uczniowie zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się, na czym polega kunszt artystów szkła.

Na zakończenie pobytu w Centrum dokonali zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością.