Deklaracja dostępności

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE

29 września obchodzimy XX Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Janina Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach .

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos przez 20 minut dziennie stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Czytanie otwiera dostęp do wiedzy, ułatwia uczenie się, rozwija. Czas wspólnie spędzony z rodzicami na czytaniu, to bezcenne chwile nie tylko dla dzieci, ale także dla nastolatków.

W naszej szkole tego dnia, by uczcić święto, w klasach IV-VIII czytaliśmy głośno na lekcjach języka polskiego fragmenty utworów: „Pax. Droga do domu”, „Ciumkowe historie”, „Opowieść wigilijna”.

Wśród uczniów klas I-III oraz w oddziale przedszkolnym zostały przeczytane wybrane wiersze Jana Brzechwy, „Legenda o wężowej wdzięczności”, fragment utworu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” oraz historia Toli, bohaterki książeczki „Tola w przedszkolu”. W roli lektorów wystąpili uczniowie klas VI-VIII: Amelia Bieryt, Ilona Tomasiak, Bartłomiej Kozieński, Michał Kudrawczuk, Gabriela Łabuda, Agnieszka Walkosz, Zuzanna Niemiec, Dominika Owsianka, Natalia Godawska i Weronika Słowik.

Uczniom zaangażowanym w akcję dziękujemy.

Wszystkie utwory czytane w Dniu Głośnego Czytania można znaleźć w naszej szkolnej bibliotece. Zapraszam!

                                                                                                      E.M., D.B.