Deklaracja dostępności

W hołdzie dla Niepodległej

„Wolność żyje w nas” – te słowa dominowały w Szkole Podstawowej Nr 1 im. prof. Kazimierza Sosnowskiego w Obidzy podczas obchodów Święta Niepodległości.

11 listopada to data, która tkwi w sercach Polaków od dawien dawna. Jest wyrazem pamięci o trudnych losach naszej ojczyzny. Przypomina nam również o tym, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

10.11.2021 r. społeczność naszej Szkoły wraz z reprezentantami Obidzy, Panią Marią Słowik - radną, Panem Krzysztofem Kaweckim -  sołtysem, uroczyście uczciła obchody 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Z racji pandemii i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, uczniowie uczestniczyli w akademii w dwóch grupach wiekowych.

W odpowiedzi na akcję Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła do Hymnu” 2021 został odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”, przy akompaniamencie Pana Mariusza Gorczowskiego, nauczyciela muzyki w naszej szkole, Weroniki Słowik grającej na trąbce oraz Natalii Godawskiej, Aleksandry Gomółki, Amelii Bieryt, wtórujących na gitarach, oraz Michała Owsianki grającego na akordeonie.

Następnie uczniowie z kl. IV i kl. VII  w montażu słowno-muzycznym przedstawili losy narodu polskiego. Zaprezentowali dzieje naszego kraju przez kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj.

Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, pięknie zaśpiewanymi przez występujących, przy wtórze grających uczniów. Nad całością występu czuwały wychowawczynie, Pani Edyta Mysior i Pani Dorota Bazielich.

Cieszymy się, że kolejne obchody odzyskania Niepodległości uczciliśmy wraz z przedstawicielami mieszkańców Obidzy. Było to nasze wspólne święto, podniosła, ale też radosna lekcja patriotyzmu.

 Dorota Bazielich, Edyta Mysior